One day, I needed some bacon for a recipe but I didnt have time to fry it myself.

Thirty-four cents!Thats a lot cheaper than buying a package of bacon.

And its much easier, too.

Grocery store salad bar

The bacon was already cooked and ready to use.

No hassle, no mess!

No Interest Til Almost 2027?

Article image

Blue cheese: 57% cheaper

2.

Bacon bits: 55% cheaper

3.

Grilled chicken breast: 44% cheaper

Did you know?

Article image

you could Get Paid Up to $140/Month Just for Sharing Your Honest Opinion

4.

Walnuts: 19% cheaper

5.

Ham: 14% cheaper

6.

Shredded cheddar cheese: 14% cheaper

7.

Dried cranberries: 11% cheaper

Items to Buy Elsewhere

Not everythings a good deal.

If your local grocery store is on the lower end, consider yourself lucky and feel free to indulge.

Or do your own comparison between the price at the salad bar and the price on the shelf!

Its usually cheaper to buy dried pasta and make it at home.

Youll want to avoid buying salad dressings off of the salad bar.

I often purchase roasted garlic from the salad bar to add to pizza, scrambled eggs or hummus.

Consider Price per Pound

Whats considered a good deal when it comes to price per pound?

On your next trip to the grocery store, take a swing by the salad bar.

Once you start using it to supplement your grocery shopping, youll never go back!

Haley Nelson writesCheap Recipe Blog, which features budget-friendly recipes and money-saving tips.

Shes been using the grocery store salad bar since 2010 long before it was cool.

It sounds appealing right?

Check it out here!