Maybe youve never fancied yourself a professional chef, but your friends go wild for your artichoke dip.
Or each time youre invited to a dinner party, they beg you to bring your carrot cake.
Its the absolute best, they say.
Need a banking service that’s built for freelancers, helping you save for taxes and keep track of your expenses?Check out Found.(It’s free!)
I would buy this.
The good news is you wont be the first one to try.
Yes, much of the business is word-of-mouth, but remember: it all starts with the product.
If you have a good product, almost anything is possible.
Within the United States, they tend to vary state-by-state.
The National Agricultural Law Center maintains a report oneach states laws here.
Often, the food has to be adequately labeled with the producers information when sold.
Youre paying not just for a space but for regulatory security.
7 Ways to Make Money if You Hate People
Do you avoid people too?
Enough small talk.Here are some waysto earn extra cash, without all of the social stuff.
In a couple days, the orders started coming in and it just picked up from there.
She now sells 10 or more containers most weeks using Venmo and cash for payments.
Pints cost $12 and half pints are $6.
She also sells three types of muffins for $15 a dozen.
Ill put a photo on my Facebook and say: Who needs pimento cheese for July 4 weekend?
And people just text me or message with what they want, Thompson said.
Some customers order as many as 25 pints for holiday gifts.
(Are we starting to see a pattern here?)
She made a few visits with samples to retailers and most of them wanted to order.
22 Tips to Turn Your Homemade Treats Into Extra Cash
1.
California allows two types ofcottage food operations.
Class A operators can sell directly to the public if sales dont exceed $75,000.
Check with your markets website to find requirements.
Before you apply, you might consider reading thisguide to selling at farmers markets.
How to Set Your Prices
Thompson looked at her fixed costs, then calculated from there.
Then I doubled what it cost to make one pint for my selling price.
Thats how they order more.
Office Opportunities
Give samples to your co-workers and your family members co-workers.
This will be a great way to get responses to your product and get feedback regarding price and taste.
Sales Beget Sales
When current customers give your products to friends, you are reaching new potential customers.
And be sure you charge extra for the shipping cost.
When I started, I had a really long menu, Lima said.
She went from offering more than 10 different products to four.
It can be better to specialize and find your niche than to offer everything possible.
I decided Im not making lemon tarts anymore.
If anything leaks out the edge of the pastry it caramelizes and browns.
They come apart when I take them out of the pan, Thompson bemoaned.
Id have to make two or three dozen just to come up with a perfect dozen.
Not worth the money even though people loved to order them.
double-check clients know you need 48 or 72 hours notice or longer.
Keep Improving Your Production Process
Keep a critical eye on your process.
You may notice that a time-saver actually costs you in other ways.
So I hand grate everything now.
I cant afford to lose that cheese.
Keep ingredients on hand so you’re able to make it within your set time frame.
Baking is a very small part of my business.
you better get comfortable with QuickBooks, Lima said.
You dont have to use specific software but find and use a tracking method i.e.
notebook, Excel spreadsheet that works for you.
Baking a single cupcake isnt very cost effective.
Look out as well for additional fees regarding food safety and the maintenance of the kitchen.
Those will factor into your total cost.
Business incubators are another option.
Check with your local government, chamber of commerce, Small Business Administration office or department of economic development.
Check with your local government, chamber of commerce, Small Business Administration office or department of economic development.
I prefer it when its quiet and less crowded, so I usually schedule for weekends and overnights.
Im more productive then, I think, Lima said.
In most states, it is legal to sell food prepared in your home kitchen.
You will also have to consult the list of approved foods to check that yours falls on that list.
Some states allow home cooks to sell to restaurants and other retailers and some states dont.
Look up the cottage food restrictions for your state or check with the department of agriculture or health.
Hand out free samples of your goods for workplace break rooms at offices, schools and stores.
Give individually wrapped items for parties you attend.
Use forums like Facebook Marketplace and Nextdoor as a way to market your business.
Renting a commercial kitchen to prepare your goods will vary from around $10 to $50an hour.
Freelancer Elizabeth Djinis contributed to this report.
It sounds appealing right?
Check it out here!